Karta rowerowa

Egzamin na kartę rowerową odbywa się w dwóch etapach:
Część teoretyczna - sala nr 22 ul. Średnia 98:
Część praktyczna - boisko szkolne przy ul. Średniej 98 :
Aby zdobyć kartę rowerową uczeń musi: zdobyć odpowiednią wiedzę, zdać egzamin teoretyczny w formie testu pisemnego, zdać egzamin praktyczny polegający na przejeździe na rowerze wyznaczonej trasy, uzyskać pisemną zgodę rodziców i wychowawcy, mieć ukończone 10 lat, uzyskać pozytywną opinię wychowawcy na podstawie obserwacji zachowań ucznia, zgodę rodziców (opiekunów) na wydanie karty rowerowej, oddać wypełniony arkusz zaliczeń ubiegającego się o kartę rowerową oraz zdjęcie legitymacyjne(4,5cmx3,5cm)
podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602) z późniejszymi zmianami.
Do uzyskania karty rowerowej przygotowywani są uczniowie klas czwartych na zajęciach techniki z zakresu: znajomości znaków i sygnałów drogowych oraz przepisów ruchu drogowego obowiązujących pieszych i rowerzystów, rowerowy elementarz (budowa roweru, wyposażenie obowiązkowe, przygotowanie do jazdy), udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń potwierdzającego zdobycie obowiązującej wiedzy oraz umiejętności.
Arkusz zaliczeń uczniowie otrzymają na lekcji techniki, który również będzie dostępny do wydrukowania na stronie internetowej szkoły w zakładce dot. karty rowerowej.
Przystąpienie do egzaminu na kartę rowerową nie jest obowiązkowe.
Literatura:
Bądź bezpieczny na drodze. Technika. Karta rowerowa.
Podręcznik. Klasy 4-6
Bogumiła Bogacka-Osińska, Danuta Łazuchiewicz WSiP
I inne pozycje książkowe zawierające informacje dot. egzaminu na kartę rowerową .
Strony internetowe:
http://wrower.pl/prawo/kodeks-drogowy-dla-rowerzystow.html – zbiór informacji dotyczących rowerzystów
https://brd.edu.pl/ – nauka i sprawdzenie swoich wiadomości
https://kartarowerowa.net.pl/rowerzysta-na-drodze - animacje skrzyżowań
Przed przystąpieniem do egzaminu uczniowie muszą dostarczyć do nauczyciela techniki : wypełniony arkusz zaliczeń oraz zdjęcie legitymacyjne.
EGZAMIN SKŁADA SIĘ Z DWÓCH CZĘŚCI:
I. CZĘŚĆ TEORETYCZNA
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu pisemnego składającego się z 25 pytań jednokrotnego wyboru. Czas trwania to ok. 35 minut.
Wynik części teoretycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin uzyskała, co najmniej 80% czyli 20 punktów z 25 możliwych do uzyskania. W przypadku uzyskania z części teoretycznej wyniku negatywnego zdający ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego, który odbędzie się w terminie 7 dni .
Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej egzaminu.
II. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
Zdanie egzaminu praktycznego obejmuje:
przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie,
jazda do przodu po prostej i łukach,
jazda po wyznaczonym torze,
prawidłowe hamowanie i zatrzymanie pojazdu w wyznaczonych miejscach,
Z przykładowymi przeszkodami torowymi uczniowie zapoznają się na lekcji techniki i będą dostępne na stronie internetowej szkoły.
Wynik części praktycznej egzaminu dla uczniów szkoły podstawowej uznaje się za pozytywny, jeżeli osoba zdająca egzamin prawidłowo wykonała, co najmniej 80% manewrów i nie stwarza zagrożenia dla ruchu drogowego. Czas przejazdu to ok. 5 minut.
Na egzamin praktyczny należy stawić się z własnym lub pożyczonym rowerem.
W przypadku uzyskania negatywnego wyniku z części praktycznej, uczeń ma prawo do jednego przejazdu poprawkowego.
Pliki do pobrania: