Procedury- Przedszkole nr 58

Opublikowano: 2023-10-15 13:56, Numer artykułu: 73240 , Autor: M.Sobczak

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI

PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

  1. 1.       Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych), którzy są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze            do przedszkola i z przedszkola do domu.
  2. 2.       Rodzice osobiście powierzają dziecko osobie pełniącej dyżur na holu. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności     bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
  3. 3.       W godzinach od 6.00 do 8.15  (zgodnie z harmonogramem) rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają dziecko na hol. Od godz. 8.00 czynne są już wszystkie grupy.
  4. 4.       Dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli.                                        
  5. 5.       Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
  6. 6.       Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola.
  7. 7.       Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
  8. 8.       Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji    na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.

 

ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA

 

  1. 1.       Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
  2. 2.       Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
  3. 3.       Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
  4. 4.       Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – osoba pełniąca dyżur na holu zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
  5. 5.       W przypadku jednorazowego odbioru przez osobę nieupoważnioną wymagane jest przedłożenie przez rodzica jednorazowego upoważnienia dla danej osoby.
  6. 6.       W przypadku kiedy rodzic zabiera dziecko w trakcie pobytu w przedszkolu i zamierza je przyprowadzić spowrotem do placówki – musi dokonać odpowiedniego wpisu do rejestru wyjść i wejść – wpisując datę i godzinę wyjścia i powrotu.
  7. 7.       Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, maili, PESELu i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci.
    1. 8.     Odbiór dziecka następuje od godziny 13:45 do 17.00 na holu.
  8. 9.       W miesiącach, gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica (opiekuna prawnego) i dziecka, aby fakt odebrania był zaakceptowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką. Rodzic zobowiązany jest do odbicia karty w przedszkolu.
  9. 10.    Z chwilą oddania dziecka rodzicom (opiekunom prawnym) lub osobie upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają yżej wymienione osoby.
  10. 11.    Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca.
  11. 12.    Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.